BADANIE DNA OKA OPTIONS

badanie dna oka Options

badanie dna oka Options

Blog Article

Dzięki użyciu funduskamery lekarz okulista wykonuje wysokiej jakości kolorowe zdjęcia dna oka i na ich podstawie dokonuje szczegółowej analizy.  

Na polecenie okulisty należy patrzeć w innych kierunkach, aby można było ocenić żądane miejsce dna oka.

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.

Badanie jest proste, nieinwazyjne i bezbolesne. Rozpoczyna się od zakropienia oczu celem rozszerzenia źrenic. Im szersza źrenica, tym większą powierzchnie oka można zobaczyć. W ciemnym pomieszczeniu łatwiej zobaczyć zmiany na dnie oka. Okulista ma do wyboru 3 metody wykonania badania. Najczęściej ogląda dno oka za pomocą oftalmoskopu, ale może być również badane metodą oftalmoskopii pośredniej przy użyciu soczewki skupiającej o dużej sile.

Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring articleępów leczenia.

Pacjent, który wie, że jest uczulony na jakieś leki powinien poinformować o tym lekarza. Warto pamiętać o zabraniu okularów przeciwsłonecznych na badanie, bo na pewno przydadzą się po zakropieniu w uwagi na dużą  nadwrażliwość na światło. Badanie dna oka - ile trwa?

Badanie dna oka w ciąży jest zupełnie bezpieczne, a nawet wskazane do oceny stanu dna oka przed porodem. Problemy z siatkówką mogą być poważnym przeciwwskazaniem do porodu siłami natury, gdyż mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń, które mogą powodować trwałe uszkodzenie wzroku.

Badanie dna oka w niektórych przypadkach wymaga podania kropel (z atropiną) bezpośrednio do gałki ocznej, co powoduje pogorszenie widzenia: rozmazanie i brak ostrości obrazu to charakterystyka świata po podaniu tych kropel. Dlatego warto przygotować się do badania:

Wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, który proszony jest o patrzenie we wskazywanym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki czy nerwów wymaga chwilowego zaprzestania mrugania.

Przed badaniem dna oka nie należy nosić soczewek kontaktowych, dobrze jest mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, ze względu na uwrażliwienie oczu na światło.

Przed wykonaniem zdjęcia lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę powstrzymał się od mrugnięcia powieką.

Czy do badania dna oka trzeba się przygotować? Nie ma specjalnych wymogów. Warto jednak udać się na nie z kimś bliskim, bo z powodu rozszerzonej kroplami z atropiną źrenicy widoczność jest później bardzo ograniczona. Przed wykonaniem badania lekarz badanie dna oka będzie przeprowadzał szczegółowy wywiad.

Światło kobaltowoniebieskie, wraz z użyciem fluoresceiny, pozwala sprawdzić ilość i obszerność ubytków w nabłonku rogówki.

” Paulina Sykut-Jeżyna od lat boryka się z chorobą neurologiczną. „Ból nauczył mnie pokory i szacunku do zdrowia” Reforma psychiatrii dziecięcej do poprawki. NIK ujawnia nieprawidłowości: pacjent spędził ponad two miesiące w pasach

Report this page